Vesiletunnecat Homepage
Forum Home Forum Home > GENEL FORUM > Hutbe
  New Posts New Posts
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

24 Saat Kur`an-ı Kerim Dinleme

O R U Ç (31.10.2003 )

Post Reply Post Reply
Author
Administrator
Administrator

Status: Offline
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote kral Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: O R U Ç (31.10.2003 )
    Posted: 19-02-2009 at 23:40

bis-mil-la-hir-rah-ma-nir-ra-him

Bakara,2/185

O R U Ç

Aziz ve Muhterem Müslümanlar! On bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif'in bu ilk Cuma'sında sizlere, sevgili Peygamberimizin orucun faziletini anlatan güzel söz ve davranışlarından bir demet sunmak istiyorum. Rasulüllah (SAV) buyuruyor ki: Bir kimse Ramazan'ın faziletine inanarak ve sevabını Allah'tan bekleyerek oruç tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır.1 Ramazan-ı şerif geldiğinde Cennet kapıları açılır; Cehennem kapıları kapanır. Şeytanlar da bağlanır.2 Oruç, ateşe karşı siperdir. Sizden biriniz oruçlu bulunduğu günde fena söz söylemesin; kavga etmesin. Şayet birisi ona söver veya ona çatıp çekişirse, "Ben oruçluyum." desin. Allah'a yemin ederim ki, oruçlunun ağız kokusu, Allah nezdinde, misk kokusundan daha hoştur. Oruç tutanın ferahlanacağı iki sevinçten birisi, iftar ettiği zaman, diğeri de orucunun sevabıyla Allah'a kavuştuğu andır.3 Sizden biriniz oruçlu olduğu halde unutur da yer ve içerse orucuna devam etsin. Zira onu Allah yedirmiş ve içirmiştir.4 Sahur yemeği yiyin; çünkü sahurda bereket vardır.5 Oruçlu bir kimse yalan ve yalancılıkla iş yapmayı terketmezse, yemeyi içmeyi bırakıp aç durmasın; Allah nezdinde hiçbir kıymeti yoktur.6 Bir Hadis-i Kutside Aziz ve Celil olan Yüce Allah buyurur ki: Ademoğlunun her ameli kendisinindir. Yalnız oruç müstesna. O, benim içindir. Onun mükafatını ben vereceğim. Sahabe-i kiram şöyle naklediyor: Rasulullah Efendimiz, Ramazan'ın son on gününde geceleri ibadetle geçirir, aile fertlerini uyandırır ve hayırlı işlere koyulurdu.7 -------------------------------------------------------------------------------- 1 Riyazü's Salihin, C.II, Sh:489, H.No: 1224 2 A.g.e. C.II. sh.489. H.No:1225 3 A.g.e. C.II. sh.485. H.No:1220 4 A.g.e. C.II. sh.503. H.No:1247 5 A.g.e. C.II. sh.495. H.No:1234 6 A.g.e. C.II. sh.502. H.No:1246 7 A.g.e. C.II. sh.491. H.No:1228

<font color=RED>“Bilginin elde edilmesi... bizi iyiye ulaştıracaktır.”[/COLOR]

Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

This page was generated in 0.094 seconds.